Griebtuvai: taisyklingas naudojimas praktikoje

Viskas, ką reikia žinoti apie griebtuvus

Griebtuvai yra po kabliu montuojami įrenginiai, kurie padeda užtikrinti efektyvų krovinio paėmimą, laikymą ir perkėlimą iš vienos vietos į kitą. Todėl vieno ar kito tipo griebtuvai tikrai dalyvauja daugelyje kėlimo operacijų. Griebtuvų parinkčių yra labai daug. Tai reiškia, kad šie įrankiai turi būti pasirenkami labai atsakingai. Jų pasirinkimui didžiausią įtaką daro keliamos medžiagos pobūdis. Būtent tai ir yra pagrindinis kriterijus, kuriuo vartotojai dažniausiai vadovaujasi pasirinkimo procese. Visgi, siekiant užtikrinti taisyklingą ir saugų griebtuvų taikymą praktikoje, svarbu įvertinti ir kelis kitus dalykus. Trumpai juos aptarkime.

Keliamos medžiagos kietumas

Jeigu keliamas objektas yra pagamintas iš minkštųjų metalų, tokių kaip aliuminis ar varis, jis susiduria su didesne deformacijos tikimybe. Tai reiškia, kad jam reikalingas šiek tiek „minkštesnis“ griebtuvas, kuris nesubraižys jo paviršiaus ir nepaliks įspaudų. Prie tokių griebtuvų aprašymo įprastai nurodoma, kad jie yra pritaikyti metaliniams paviršiams, kurių kietumo lygis yra ne aukštesnis nei HRC 30. Jeigu keliamo objekto paviršius yra iš kietesnio metalo, kurio kietumo lygis yra aukštesnis nei HRC 30, reikia rinktis didesnį tvirtumą ir giebimo jėgą turinčius griebtuvus, nes tik jie efektyviai susitvarkys su ypač sunkiomis bei kietomis medžiagomis.

Kėlimo padėtis  

Norint užtikrinti taisyklingą griebtuvų taikymą praktikoje, taip pat svarbu numatyti krovinio kėlimo padėtį. Iš anksto reikia įvertinti, ar krovinius kelsite vertikaliai, ar kėlimo metu juos reikės apversti ir pan. Pavyzdžiui, plokštėms, kurios bus keliamos horizontaliai (tiesia kryptimi aukštyn ir žemyn), reikia naudoti horizontalius gnybtus. Tokie griebtuvai yra pritaikyti tik horizontalaus kėlimo padėčiai, kitoms padėtims jie netinka. Kitos griebtuvų rūšys yra pritaikytos kitomis padėtims, sakykim, vertikaliam kėlimui, krovinio pakėlimui iš kampų ir pan.

Aplinkosaugos reikalavimai 

Kitas svarbus dalykas, kurį privalote įvertinti – aplinka, kurioje planuojate naudoti griebtuvą. Būtina iš anksto numatyti, ar gnybtai bus naudojami nestandartinėje aplinkoje – cheminėmis sąlygomis, aukštoje ar ypač žemoje temperatūroje ir pan. Griebtuvų gamintojai visada pateikia informaciją, kokiame temperatūrų diapazone jų gaminius galima naudoti. Jeigu krovos darbai vyksta nestandartiškai šaltoje, ar atvirkščiai, labai karštoje aplinkoje, pateiktomis rekomendacijomis praktikoje tikrai reikėtų vadovautis. Per žemoje temperatūroje naudojamas gnybtas gali prarasti savo stiprumo savybes ir tapti trapiu. Analogiškai, per aukštoje temperatūroje gali būti pažeisti griebtuvų dantys. Jie gali išsilydyti arba prarasti kietumą. Tam tikrų griebtuvų modelių negalima eksploatuoti aplinkoje, kurioje dirbama su smėliasrovėmis, nes jie nėra atsparūs abrazyvinėmis medžiagoms. Trumpai tariant, į gamintojo pateiktus ribojimus ir rekomendacijas tikrai reikėtų atsižvelgti, ypač tuomet, jei darbo aplinka yra nestandartinė. Ribojimų ir rekomendacijų laikymasis padeda išvengti bet kokių griebtuvo gedimų ir sumažina nelaimingų atsitikimų tikimybę.

Naujo griebtuvo patikrinimas

Įsigijus naują griebtuvą, net jeigu jis atrodo identiškai kaip senas, visada reikia atlikti patikrinimą. Prieš pirmą kėlimo operaciją, visada reikia įdėmiai perskaityti prie griebtuvo pridėtą naudojimo vadovą. Prieš naudojimą būtina patikrinti, ar naujas griebtuvas veikia tinkamai. Patikrinimo metu reikia įsitikinti, kad gnybto dantukai yra tikrai aštrūs, o varžtai, laikantys griebtuvo konstrukciją – tvirtai priveržti. Pirmą kartą naudojant naują gnybtą, derėtų atlikti ir bandomąjį kėlimą su plokšte ar kita medžiaga, kuri svoriu bei formomis yra panaši į planuojamus kelti krovinius.

Tinkamai pasirinkti griebtuvai darbinėje aplinkoje yra labai didelė vertybė. Jie didina kėlimo darbų efektyvumą bei leidžia sutaupyti daug laiko. Maža to, jų pagalba galima užtikrinti ne tik produktyvesnį, bet ir saugesnį darbinį procesą. Tačiau nepamirškite, kad svarbu yra ne tik tinkamai pasirinkti, bet ir taisyklingai naudoti.

Siųsti užklausą

Reikia papildomos informacijos apie produktą ar paslaugas? Norite gauti komercinį pasiūlymą? Užpildykite užklausos formą ir mūsų specialistai atsakys į visus Jūsų klausimus.