Pagrindiniai griebtuvų tipai ir jų paskirtis
Su įvairiais krovinių kėlimo ir transportavimo procesais susiduriančios pramonės sritys, tikrai neįsivaizduoja sklandžių ir operatyvių krovos darbų be vieno ar kito tipo griebtuvų. Griebtuvai – maži, tačiau labai svarbūs pagalbininkai bet kuriame krovinio judėjimo etape, kurie užtikrina maksimalų keliamo krovinio stabilumą ir saugumą. Nors griebtuvai yra itin plačiai naudojama kėlimo priemonė, tačiau tikrai ne visi žino, kaip pasirinkti tinkamą tokio įrenginio variantą. Trumpai aptarkime, kokie yra pagrindiniai griebtuvų tipai, kokią paskirtį jie atlieka ir kokioms krovimo užduotims jie yra subalansuoti?
Sijų griebtuvai
Sijos griebtuvai idealiai tinka dirbant su plieninėmis sijomis. Šio tipo griebtuvai yra nepamainomas pagalbininkas statant plienines konstrukcijas, pjaunant ar kraunant plienines sijas. Naudojant aukštos kokybės sijos griebtuvus užtikrinamas operatyvus ir saugus plieninių sijų transportavimas ir nepriekaištingas reikiamos krovinio padėties išlaikymas. Neretai sijų griebtuvai yra papildyti reguliuojamais mechanizmais, kurie leidžia be didelių pastangų nustatyti vertikalią arba šoninę griebtuvo padėtį.
Vertikalūs griebtuvai
Dažniausiai vertikalūs griebtuvai yra pritaikyti plokščių kėlimo darbams. Šie griebtuvai stabiliai suima ir pakelia plonus lakštus arba plokštes ir užtikrina saugų jų perkėlimą iš vienos vietos į kitą. Ypač didelėms plokštėms pritaikyti vertikalūs griebtuvai neretai turi ir papildomus dantukus, kurie dar padidina užgriebimo jėgą. Perkant vertikalius griebtuvus, ypatingai svarbu atsižvelgti į gamintojo pateiktą minimalią ir maksimalią darbo apkrovą, nes būtent ji įtakoja krovos darbų sėkmę.
Horizontalūs griebtuvai
Horizontalūs griebtuvai yra pritaikyti horizontaliam plokščių ir lakštų kėlimui. Naudojant horizontalius griebtuvus dažniausiai stengiamasi apimti platesnį sugriebimo paviršių, todėl šie griebtuvai naudojami be po vieną, o poromis, po du, keturis, šešis ar daugiau, priklausomai nuo individualios kėlimo situacijos. Tokiu būdu užtikrinami ne tik efektyvūs, bet ir ypatingai saugūs plokščių judėjimo procesai.
Griebtuvai statinėms
Griebtuvai – universalūs ir labai plačiai pritaikomi kėlimo įrenginiai, todėl tikrai ne visi griebtuvai yra pritaikyti tik plokščių ar lakštų kėlimo darbams. Griebtuvai statinėms – dar vienas griebtuvų tipas, kuris puikiai pasitarnauja žemės ūkyje, gamybos įmonėse, logistikos centruose ir kitose pramonės šakose, kurios susiduria su nuolatiniu statinių kėlimo poreikiu. Tinkamai kroviniui pritaikyti statinių griebtuvai, visiškai nepažeidžia statinės paviršiaus ir iki minimumo sumažina statinėje esančių skysčių ar kito turinio išsiliejimo riziką. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad šiais griebtuvais reikia mokėti tinkamai naudotis. Nepatyrę operatoriai gali sukelti per didelį spaudimą statinės paviršiui, o tai gali įtakoti statinės deformaciją.
Griebtuvai vamzdžiams kelti
Vamzdžiams skirti griebtuvai palengvina ne tik visus vamzdžių kėlimo ar transportavimo procesus, bet ir padeda be didelių pastangų nustatyti reikiamą vamzdžių padėtį. Neretai tokio tipo griebtuvai yra reguliuojami. Įsigijus reguliavimo funkciją turintį griebtuvą, jį nesudėtingai galima pritaikyti skirtingo skersmens vamzdžiams. Tokie griebtuvai yra gaminami iš ypatingai tvarių medžiagų, tam, kad galėtų dirbti su sunkiomis medžiagomis ir efektyviai atlaikytų net ir itin didelę darbinę apkrovą.
Visiškai nesvarbu, kurio tipo griebtuvą nuspręsite įsigyti, svarbiausia – adekvačiai įvertinti jo kokybę ir pritaikymo galimybes. Norint užtikrinti saugų ir efektyvų griebtuvų naudojimą, intensyviai naudojamo griebtuvo būklę reikia nuodugniai patikrinti bet kartą per kelias savaites, o geriausia – kaskart prieš naudojant. Taip pat niekada nereikėtų montuoti griebtuvo ant užteršto, purvu, dulkėmis ar kitais nešvarumais nusėto paviršiaus. Prieš keliant krovinį, visada reikia patikrinti, ar griebtuvas stabiliai sugriebė keliamą krovinį. Ir, žinoma, niekada negalima viršyti rekomenduojamų maksimalios apkrovos rodiklių.