V. Valavičius: stebint atsinaujinančios energetikos proveržį, mūsų prioritetai – tvarumas ir darbų sauga

Atsinaujinanti energetika visame pasaulyje įgauna pagreitį – sparčiai plečiasi vėjo ir saulės jėgainių parkai bei vis daugiau žmonių ryžtasi „žaliąją energiją“ išnaudoti savo reikmėms, montuodami saulės kolektorius ant namų stogų, arba įrengdami mažas vėjo jėgaines privačiose teritorijose. CERTEX Lietuva vadovas Vidas Valavičius neabejoja, kad Lietuvoje pastaruosius metus įgyvendinant energetikos sektoriaus transformaciją, jau galima matyti rezultatą – kasmet šalyje pagaminamos aplinkai draugiškos energijos rodikliai auga, o visuomenė tampa atviresnė pokyčiams ir tvarumo idėjoms. 

Jau kelerius metus Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, auga susidomėjimas atsinaujinančios energijos išteklių panaudojimu, siekiant tausoti neatsinaujinančius energijos šaltinius, mažinti aplinkos taršą bei skatinti ilgalaikį energijos tiekimą. Pasak CERTEX Lietuva direktoriaus V. Valavičiaus, atsinaujinanti energetika yra svarbus dabarties elementas, siekiant ateities tvarumo. 

„Kalbant apie atsinaujinančios energijos pramonę – visus, kurie užsiima jos diegimu ir plėtra,  naudojasi pagaminama energija ar rūpinasi įrenginių priežiūra bei vykdomų darbų sauga, visų pirma, vienija tvarumo idėja. Trumpai tariant, mums rūpi, ką mes paliksime ateities kartoms, savo vaikams ir vaikaičiams. Juk klimato kaita yra akivaizdi, o neatsinaujinančios energijos ištekliai nėra amžini, tad svarbu būti atsakingiems, priimant šios dienos sprendimus ir suvokiant, kokią didelę reikšmę jie turės ateityje“, – primena V. Valavičius.

Jo teigimu, prieš dvejus metus CERTEX įmonių grupėje įsteigtas padalinys CERTEX Renewables, yra tvarumo pavyzdys, kurio veiklos akiratyje – bendradarbiavimas su vėjo jėgainių ir kitų atsinaujinančių energijos šaltinių gamyboje esančiais pasauliniais rinkos lyderiais. Jie šiam jaunam, bet jau pelniusiam klientų pasitikėjimą padaliniui, patiki techniškai sudėtingų įrenginių priežiūros, patikros, remonto ir techninės pagalbos darbus. 

V. Valavičius įvardija, kad atsinaujinančios energetikos srityje tempas yra išties greitas, nes jį diktuoja nuolat besikeičiantys ir augantys klientų poreikiai, tad partneriams vykdant savo veiklos plėtrą, CERTEX Renewables, taip pat svarbu neatsilikti. Dėl to, vienas po kito buvo įsteigti naujausi įmonės padaliniai Hiustone, Teksase, Ningbo, Džedziange ir Taičunge, Taivane, taip pat keliose Australijos vietose.

Darbų sauga tampa ne tik formalumu, bet ir sąmoningu pasirinkimu

V. Valavičius pastebi, kad atsinaujinančios energetikos sektoriuje keičiasi ne tik elektros vartotojų įpročiai, renkantis aplinkai draugiškos energijos alternatyvas, bet vis daugiau dėmesio techniškai sudėtinguose projektuose yra skiriama kokybei ir saugios darbo aplinkos kūrimui.

„Mūsų specialistams kasdien stebint sunkiasvorius, ar itin dideliame aukštyje atliekamus darbus, svarbu savo klientams perduoti žinutę, kad kokybė ir saugumo aspektas čia įgyja ypatingą reikšmę. Tad išties džiugu matyti, kad sąmoningumas darbų saugos klausimais visuotinai didėja. Pavyzdžiui, kėlimo, ar produktų, skirtų darbui aukštyje, patikra privalo būti atliekama kartą per metus – atsakingos įmonės tai ne tik žino, bet ir besirūpindamos savo darbuotojų sveikata bei gyvybe, noriai tai įgyvendina, nors prieš keletą metų į tokius reikalavimus buvo žvelgiama kur kas aplaidžiau“, – sako V. Valavičius.

Tiesa, pasak V. Valavičiaus, kalbant apie darbų saugą atsinaujinančios energetikos sektoriuje, galima matyti, jog daugiau darbo drausmės ir asmeninės atsakomybės laikosi dirbantys prie vėjo jėgainių, o saulės jėgainių montuotojai, ypač atliekantys montavimo darbus ant nuosavų namų stogų, vis dar dažnai pastebimi dirbantys be saugos apraišų. 

Kai produkto kaina atitinka jo kokybę

CERTEX Lietuva vadovo teigimu, pozityvius pokyčius darbų saugos klausimais galima įžvelgti ir vartotojų elgsenoje, renkantis darbui reikalingas saugos priemones. Esą vartotojai vis dažniau atkreipia dėmesį ne tik į produkto kainą, bet ir kokybę, tad daugelis supranta, jog, pavyzdžiui, brangesnis saugos apraišas yra ir patogesnis darbui, ir turi daugiau įvairių papildomų savybių ar funkcijų.

„Atsinaujinančių energijos šaltinių pramonė sparčiai vystosi, o mūsų klientai tampa vis reiklesni ir tai skatina mus pasitempti – nuolat ieškoti dar inovatyvesnių sprendimų, kurie leistų sukurti ir pasiūlyti kokybiškus bei patikimus produktus, reikalingus sudėtingam ir rizikingam darbui. Dirbame su nestandartinėmis konstrukcijomis, todėl ir sprendimai, kurie palengvintų atliekamą darbą, privalo būti nestandartiniai – nuo šiek daugiau nei 1 kg sveriančio įrankio, kurio keliamoji galia siekia 540 kg iki keliasdešimt tonų sveriančios vėjo jėgainės menties, kurią gali išlaikyti ir pakelti tik kokybiškos traversos“, – sako V. Valavičius.

Jo teigimu, nuolatinis dėmesys saugių produktų ir sprendimų pasiūlai, siekiant patenkinti ir pranokti klientų kokybės lūkesčius, yra raktas į tvarumo pokyčius mūsų atsinaujinančios energetikos pramonėje.