Kaip tinkamai naudoti aukštalipio saugos apraišus?

Aukštalipių įranga – pagrindinis darbo akcentas visiems žmonėms, kurie dirba itin pavojingoje darbo aplinkoje, tai yra aukštyje. Aukštalipių įranga susideda iš skirtingų, apsaugą aukštyje garantuojančių komponentų. Vieni iš jų – saugos apraišai. Saugos apraišai užtikrina maksimalią apsauga nuo kritimo. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad aukštalipių įranga tinkamai savo paskirtį atlieka tik tuomet, jeigu darbui aukštyje pasiruošęs žmogus, tinkamai ja naudojasi bei deramai ją užsideda. Dirbant aukštyje, didžioji dalis nelaimių nutinka ne todėl, kad darbuotojas neturi aukštalipių įrangos. Dažniausia nelaimes įtakojanti priežastis – netinkamai naudojami ar atmestinai užsidėti saugos apraišai, šalmai ar kiti aukštalipių įrangos komponentai. Net ir itin patyrę aukštalipiai kartais suformuoja neteisingus įrangos naudojimo įpročius. Todėl saugos apraišo naudojimo taisykles pravartu įsiminti visiems, net ir didelę patirtį sukaupusiems aukštalipiams.
 

1. Saugos apraišų patikra

Net jeigu turite visiškai naujus saugos apraišus, ar net jei juos naudojate diena iš dienos, prieš užsidedant – visada patikrinkite jų būklę. Laikant už D formos žiedo galėsite vienu metu patogiai matyti visas saugos apraišo sudedamąsias dalis. Atidžiai patikrinkite pečių, kojų ir krūtinės diržų būklę, atkreipkite dėmesį ar jie nėra susisukę, įplyšę ar įtrūkę. Taip pat būtinai patikrinkite ar nėra pažeistos sagtys bei kitos tvirtinimo detalės.

2. Papurtykite ir patikrinkite dar kartą

Laikymai už D formos žiedo gerai papurtykite saugos apraišus. Šis veiksmas padeda atpainioti susisukusius dirželius ir pagerina atsilaisvinusių dirželių bei kitų komponentų matomumą. Būtinai kruopščiai dar kartą įvertinkite ar nėra susidariusių rūdžių, ar nesimato akivaizdžių nusidėvėjimo pėdsakų. Atidžiai patikrinkite ar netrūksta jokių komponentų. Patikrinkite kiekvieną, net patį smulkiausią saugos apraišo komponentą, nepraleisdami nieko pro akis. 

3. Saugos apraišų užsidėjimas

Jeigu aukštalipių įranga nėra pažeista, o jos sudedamosios dalys – vietoje, tuomet užsidėkite saugos apraišą. Didžioji dalis saugos apraišų užsideda lygiai ant pečių, lygiai taip pat kaip įprasta liemenė. Būtinai įsitikinkite, kad D formos žiedas yra tiesiai ties pečių centru. Pagal poreikį pareguliuokite D formos žiedą aukštyn arba žemyn.

4. Diržų reguliavimas

Saugos apraišai suteikia diržų reguliavimo galimybę. Pečių dirželius reikia sureguliuoti taip, kad jų vertikali padėtis būtų tolygiai išdėstyta su krūtine. Tuomet patraukite kiekvieną kojos diržą ir kartu gerai pritvirtinkite sagtis. Atsistokite tiesiai ir sureguliuokite šonuose esančius kūno dirželius. Krūtinės diržą sutvirtinkite maždaug iki krūtinės vidurio. Trumpai tariant, sureguliuokite viską taip, kad nei vienas komponentas nebūtų per daug laisvas ar pernelyg veržiantis. Taip pat būtinai pasirūpinkite, kad diržai niekada nebūtų nukrypę nuo centro. Atlikę šiuos procesus įsitikinkite, kad galite atlikti pilną judesių diapazoną, tačiau nesijaučiate per laisvai. Tai galima patikrinti įterpus ranką tarp kojos ir dirželio. Atliekant rankos sukimo veiksmą, pirštai turėtų šiek tiek susispausti.

5. Paslėpkite laisvus galus ir pritvirtinkite papildomas saugos priemones

Pasirūpinkite, kad laisvai nekabėtų jokie saugos apraišo komponentai. Laisvus galus ar likusius dirželių galiukus, įkiškite į diržo arba kilpų laikiklius. Šį veiksmą labai svarbu atlikti tam, kad dirbant aukštyje laisvos dalys niekur neįstrigtų.Pagal poreikį pasirūpinkite ir kita, individualiu atveju aktualia aukštalipių įranga.

6. Nepamirškite perskaityti gamintojo instrukcijos

Tiek saugos apraišai, tiek visa kita aukštalipių įranga turėtų būti naudojama griežtai laikantis gamintojo pateiktų taisyklių. Skirtingi saugos apraišai gali pasižymėti šiek tiek kitokia konstrukcija, todėl prieš naudojimą būtina įdėmiai perskaityti gamintojo pateikiamas instrukcijas ir jokiu būdu jų neignoruoti.