Kaip išsirinkti tinkamus kėlimo kablius?

Įgyvendinant įvairių krovinių transportavimo procesus dažniausiai neapsieinama be kėlimo įrangos ir įvairių kėlimo jungčių. Bene universaliausia, įvairiems kėlimo procesams pritaikyta jungtis – kabliai. Naudojant kranus, keltuvus ir kito tipo kėlimo įrangą, kabliai padeda patogiai ir stabiliai sugriebti keliamą krovinį bei transportuoti jį iš vienos vietos į kitą. Įprastai kablių gamybos procese yra naudojamos itin patikimais tvarumo ir ilgaamžiškumo rodikliais pasižyminčios medžiagos, tokios kaip ypač stiprus, aukštos kokybės plienas. Kėlimo kabliai dažniausiai būna su specialiu užraktu, vadinamais skląsčiais, kurie neleidžia kroviniui išslysti ar atsikabinti nuo kabliuko. Kabliai gali būti skirtingų konstrukcijų, dydžių ir formų, todėl tokius darbo įrankius labai patogu pritaikyti tiek itin sudėtingiems, tiek įprastiems krovos darbams. 

Kablio keliamoji galia

Norint užtikrinti saugų ir efektyvų krovinio judėjimą, reikia pasirinkti optimalų kablį kiekvienam kėlimo procesui. Nors kabliai tikrai yra pakankamai universali jungtis, tačiau jie pasižymi skirtingomis formos, tipais, keliamąją galia ir pan. Todėl ypatingai svarbu kiekvienai kėlimo operacijai pasirinkti individualiai jai pritaikytą kablį. Vieni kabliai efektyviai kelia krovinius, sveriančius beveik kelias tonas. O kitiems kabliams, 100 kg sveriančio krovinio kėlimas gali būti neįveikiama užduotis. Dėl šios priežasties, prieš kiekvieną kėlimo procesą, labai svarbu objektyviai įvertinti kablio keliamąją galią. Neapdairiai pasirinkus per mažą keliamąją galią turintį kablį tikrai galima sugadinti krovinį bei sukelti realų pavojų tiek sau, tiek aplinkiniams.

Kablio forma ir dydis

Kablio forma – dar vienas svarbus kriterijus kablio pasirinkime. Kėlimo įrangos pasirinkimas šiais laikais itin gausus. Todėl kėlimo įranga prekiaujančiose parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių formų kablius. Tačiau skirtingos kablio formos tikrai nėra sukurtos atsitiktinai. Vienų formų kabliai labiau yra pritaikyti apvalių formų kroviniams, kiti – plokštiems ar dar kitų formų kroviniams. Todėl renkantis kablį labai svarbu įvertinti krovinio parametrus bei formas ir pasirinkti jas atitinkančią kėlimo jungtį. Taip pat reikėtų įvertinti ir kablio dydį. Kablys turėtų būti pakankamai didelis, kad galėtų saugiai ir patogiai pakelti vieno ar kito tipo krovinį. Analogiškai, smulkesniems kroviniams tikrai nereikėtų rinktis itin didelio kablio varianto.

Kablio sąveika su visa kėlimo sistema

Dažniausiai kabliai yra kabinami ant stropų, grandinių, lynų ar kitų kėlimo įrangos jungčių, kurios yra tvirtinamos prie pačios kėlimo įrangos. Todėl renkantis kablį svarbu įvertinti ir jo sujungimo su kitais kėlimo įrenginiais galimybes bei kruopščiai parinkti jo tvirtinimo tašką. Tvirtinimo taškas turi būti parinktas atsižvelgiant į krovinio apkrovas ir visą kėlimo sistemą.  Transportuojant krovinius labai svarbu pasirinkti kablį, turintį specialų apsauginį užraktą. Apsauginis užraktas apsaugo nuo netyčinio krovinio atsikabinimo, išslydimo iš kablio. 

Kablys ir labai mažas, tačiau itin svarbus elementas visoje krovos darbų grandinėje. Net ir pasirinkus visus poreikius atitinkantį ir idealiai kroviniui tinkantį kablį, reikia imtis atsargos priemonių, ir nuolat atidžiai jį tikrinti. Naudojant keltuvus ar kitą kėlimo įrangą labai svarbu įsitikinti, kad kablio negali paveikti jokie aštrūs daiktai. Taip pat labai svarbu jį tinkamai pritvirtinti ir gerai užfiksuoti, nes užraktai gali būti skirtingi. Sujungus kablį su stropu ar grandine, reikia atsakingai įvertinti ne tik kablio, bet ir lyno kėlimo galimybes. Nes pasitaiko tokių atvejų, kai kablys krovinio svorį puikiai atlaiko, o grandinė – nutrūksta. Krovinio transportavimas yra labai atsakingas procesas, todėl prieš kiekvieną krovos darbą reikia atidžiai patikrinti visus kėlimo sistemos komponentus, nes tik tokiu būdu krovinys saugiai pasieks galutinę savo kelionės stotelę.